fbpx
Loading

Batı Blv, 177. Cadde, No:28/44 Yenimahalle, Ankara

+90 536 773 52 12

info@bilimoto.com

P.tesi - C.tesi: 08:30 – 19:00

P.tesi - C.tesi: 08:30 – 19:00
Randevunuzu Planlayın +90 536 773 52 12
Batı Blv, 177. Cadde, No:28/44 Yenimahalle, Ankara

Motor Arıza Tespiti Nasıl Yapılır?

motor arıza tespiti yapan kadın araba renkli

Motor Arıza Tespiti Nasıl Yapılır?

Eğer otomobil kullanıcısıysanız sizin de motor arıza tespiti nasıl yapılır? Nasıl önlenir? Şeklinde soru işaretleriniz olabilir. Sizler için, bu soru işaretlerine son verecek bilgileri derledik. Öncelikle motor arıza tespitinden kısaca bahsedelim. Aracınızın çalışmasında aksaklıklar meydana geldiğinde genellikle bu sorun motor ile doğrudan ilişkilidir. Aracınız performans düşüklüğü yaşıyorsa ve sorunlar çıkmaya başladıysa motorunuz arızalanmış olabilir. Böyle bir durumda motor onarım için hemen oto servis firmasına gitmelisiniz. Aracınızın üzerinde bulunan elektronik sistem parçaları ve birlikte çalışan kontrol üniteleri vardır. Kontrol üniteleri araç üzerindeki sensörlerden bilgileri alarak çeşitli değerlendirmeler sonucunda motorun ve ilgili parçaların çalışmasını kontrol eder. Aracınızın motorundaki kontrol ünitesi aracınızdaki lamba sensörünü, sıcaklık sensörünü, hava kütle ölçüm sensörünü ve bunun gibi birçok parçayla bağlantı kurarak yakıt ve işleme sistemini kontrol eder. Bu kontrol ünitelerinde yapılan ölçümler, arıza tespit ölçümüdür. Bu ölçüme diyagnostik de denir.

Motor Arızası Tespitinden Sonra Ne Yapılır?

Aracınızın motor arızasını tespit ettikten sonra ilgili oto servis firmasına götürmelisiniz. Hatalı çalışan veya hiç çalışmayan bir sistem olduğunda, genellikle onarımını yapmak için: • Arızaların belirtileri tespit edilir. • Enerji kontrolü sağlanır. • Duyu organları kullanılarak çeşitli kontroller sağlanır. • Arızayı tek devreye indirmek amacıyla sinyal izleme tekniği uygulanır. • Hata analizi yapılır. • Sorunu gidermek için yedek parça kullanılır. Yani arızanın olduğu parça yenilenir. Kısacası arıza gidermede genel olarak kullanılan işlemler: • Duyusal kontrol (kopan teller, yanık direnç, atmış sigorta kontrolü gibi) • Sinyal izleme • Eleman değiştirme Sinyal izlemenin de arızaya ve araca bağlı olarak çeşitli şekilleri vardır. Yetkili kişi bu uygulamalardan birini veya birkaçını yaparak arızayı tespit ederek, onarımı için gereken işlemlere başlar.

Motor Arıza Lambası Neden Yanar?

Aracınızda motor arızası meydana geldiğinde motor arıza lambası yanar. Arızanın boyutuna ve tam olarak nerede yandığına bağlı olarak motor arızası çeşitli renklerde yanar. Motor arızası sarı veya kırmızı yanabilir. Aynı zamanda sürekli yanabilir veya yanıp sönebilir. Motor arıza lambanız yanıyorsa en yakın yetkili oto servise giderek sorun daha da büyümeden çözmelisiniz. Porsche, Audi, Volkswagen, Seat, Skoda markalı araçlarınızın motor arızalarını ücretsiz kontrol etmek için servisimize bekliyoruz…
Ragipunal

Kategoriler

Arşiv

Ekim 2022
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31