fbpx
Loading

Batı Blv, 177. Cadde, No:28/44 Yenimahalle, Ankara

+90 536 773 52 12

info@bilimoto.com

P.tesi - C.tesi: 08:30 – 19:00

P.tesi - C.tesi: 08:30 – 19:00
Randevunuzu Planlayın +90 536 773 52 12
Batı Blv, 177. Cadde, No:28/44 Yenimahalle, Ankara

ABS Fren Sistemi Nedir Nasıl Çalışır?

ABS Fren Sistemi Nedir Nasıl Çalışır?

Araçların standart donanımı haline gelen sürüş güvenliğini arttıran fren sistemi ABS (Anti-lock Braking System) kilitlemesiz fren sistemi nasıl çalışır, aracın fren mesafesini ve güvenliğini nasıl etkiler?

ABS fren sistemi araçlarda frene basıldığında aracın kaymasını önleyen sistemdir. Amaç frenleme anında tekerleklerin kaymasını ve kilitlenmesini önlemektir. ABS fren sistemi bir kontrol ünitesi tarafından yönetilir. Bu ünitenin parçaları kontrol ünitesi, hız sensörleri, hidrolik kumanda grubu, hidrolik borular, fren pedali sensörleri gibi parçalardan oluşur.

ABS Fren Sistemi Nasıl Çalışır?

Araç seyir halinde iken ani bir şekilde frene basıldığında fren pedalinde bulunan sensörler devreye girer. ABS kontrol ünitesinde bulunan sensörler her tekerlekteki hızı ayrı ayrı ölçer ve hesaplar. Bunun sonucunda oluşan basınçlı fren hidrolik yağı abs kumanda grubu vasıtasıyla her bir tekerleğe ayrı ayrı iletilir. Bu iletim kontrol grubu içerisinde bulunan selenoid valf gövdesi ile yapılır. Selenoid valf gövdesi 1 giriş her tekerlek için ayrı ayrı olmak üzere 4 çıkış kanalına sahiptir. Sensörlerin tekerlek hızlarını hesaplaması sonrası fren pompası tarafından fren hidrolik yağı hassas ve hızlı bir şekilde tekerleklere yağı pompalar. Gönderilen hidrolik yağ tekerlek dönüş hızlarına göre ayarlandığı için fren anında tekerleklerin kayması önlenmiş olur. Fren pedalına tam basıldığında ise sensörler tekerleklerin kayma sırasına göre tekerleklere fren hidroliği göndererek frenleme kuvvetini ayarlar.

ABS Fren Mesafesini Uzatır mı Kısaltır Mı?

Aracın seyir halinde iken frene basılması ile devreye giren ABS fren sistemi aracın fren mesafesini ne şekilde etkiliyor? Azaltıyor mu? Yoksa ABS nin devreye girmesi fren mesfesini arttıyor mu? Bu sorunun cevabı uzatır. Abs fren sistemine sahip araçlarda abs fren mesafesini kısaltmaz aksine uzatır. Çünkü abs nin amacı fren esnasında tekerlerin kilitlenip direksiyonun hakimiyetinin kaybedilmesini önlemektir. Yani abs’li araçlar daha çabuk durmaz.

ABS’nin Çalıştığını Nasıl Anlarım? 

Seyir halinde frene tam bastığınızda ayağının altında bir titreşim hareketi hissedersiniz. Aynı zamanda tekerleklerden kesik kesik gelen tıkırtı sesleri duyarsınız. Bunun anlamı ABS devreye girmiştir ve tekerleklerin kaymasını önlemek için frenlemeyi ayarlıyordur.

Eğer  aracınızda ABS ile ilgili bir problem olduğunu düşünüyor ya da fren kontrolleri ve bakımlarını yaptırmak istiyorsanız vakit kaybetmeden Bilim Oto‘ya başvurun.

Kategoriler

Arşiv

Ağustos 2022
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031