fbpx
Loading

Batı Blv, 177. Cadde, No:28/44 Yenimahalle, Ankara

+90 536 773 52 12

info@bilimoto.com

P.tesi - C.tesi: 08:30 – 19:00

P.tesi - C.tesi: 08:30 – 19:00
Randevunuzu Planlayın +90 536 773 52 12
Batı Blv, 177. Cadde, No:28/44 Yenimahalle, Ankara

Motor Yağı Seviyesi Kontrolü

Motor Yağı Seviyesi Kontrolü

Aracınızın motor performansı ve sağlığı için motor yağı değişimi, seviyesi ve kullanılan motor yağı kalitesi oldukça önemlidir. Motor yağının tam olarak işlevini yerine getirebilmesi için seviyesinin tanımlanan aralıklarda olması gereklidir. Doğru bir servis bakımında motorun tam olarak tanımlanan miktarda yağ konulmuş olması beklenir. Yüksek kilometrelerdeki araçların, kullanılırken limitleri zorlanan araçların ve doğru bakım yapılmamış araçların yağ yakması olasıdır. Aracınızı düzenli olarak kontrol ederek yağ yakıp yakmadığını anlayabilir ve normal limitlerin üstünde ise gerekli önlemleri alabilirsiniz.

Doğru Servis Seçimi

Aracınızın her bakımında olduğu gibi yağ kontrolü ve yağ değişimi için servis seçiminiz oldukça önemlidir. Çünkü kullanılan motor yağının kalitesi markası önemli olduğu kadar hangi marka ve motor tipine göre hangi yağın kullanıldığı da çok önemlidir. Bu nedenle servis seçiminizde servisin kullandığı motor yağı ve bileşenlerinin kalitesine dikkat etmeniz aracınız için faydalı olacaktır.

Bilim oto olarak motor yağı değişimlerinde araçların motor tipine göre piyasadaki en kaliteli motor yağı markaları kullanılmaktadır. Kullanılan bu yağlar:

  • LIQUI MOLY
  • MOBIL
  • CASTROL
 

Bkımda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aracınıza koyulan yağın markası ve kalınlığı gibi bilgileri mutlaka öğrenin. Kullanım kılavuzundaki spesifikasyonlarla uyumlu mu kontrol edin.
Aracınıza tam olarak gerekli miktarda yağ koyulduğundan emin olun. Fazla yağ koyulması ya da az yağ koyulması motorunuza zarar verebilir.
Yağ filtresini her bakımda değiştirin. Gerekli spesifikasyonlarda parça kullanın.
Yağın boşalmasını sağlayan karter tıpasının doğru miktarda sıkıldığına ve yağ akıtmadığına emin olun. Çok sıkılan conta kartere zarar verebilir, az sıkılan conta yağ sızıntısına sebep olabilir. Motor yağını vakumla çeken makinelerin tercih edilmesi bu tavsiye edilir.

MOTOR YAĞI SEVİYESİ NASIL KONTROL EDİLİR?

Öncelikle aracınızın düz bir zeminde ve çalışmadığından emin olun.
Çalışan araçlarda yağ kontrolü yapılması doğru sonuç vermeyecektir. Ayrıca tehlikeli olabilir.
Tam olarak aracınızın en az 10-20 dk arası motor durduktan sonra bekleyin. Bu şekilde yağ karter bölümüne toplanır.
Aracın hareket etmesini engellemek için el frenini çekin ve gerekli emniyet tedbirlerini alın.
Motor kaputunu açıp yağ çubuğunu bulun.
Temiz bir bez ile yağ çubuğunu silin.
Yağ çubuğunu tekrar bölmesine yerleştirin ve geri çıkartın.
Yağ seviyesini gözle takip edin.
Yağ seviyesi çubukta işaretlenen bölgelerle ölçülür. Bazı araçlarda min ve max ibareli kısımlar vardır. Şekilden de görüleceği üzere farklı yağ çubuklarında farklı bölgeler olabilir. Detay için aracınızın kullanma kılavuzuna bakın.
Yağ seviyesinin şekildeki gibi A bölgesinde olduğuna emin olun, diğer araçlar için minimum maximum sınırlarında olması gerekir.
Yağ seviyesi az ise yağ eklenmesi gerekir. Kritik seviyenin altında olması durumunda araç kesinlikle çalıştırılmamalıdır.
Aracınızın motor yağı seviyesi kontrolü ve motor yağı değişimi için sizi Bilim Oto‘ya bekliyoruz.

Kategoriler

Arşiv

Nisan 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930