fbpx
Loading

Batı Blv, 177. Cadde, No:28/44 Yenimahalle, Ankara

+90 536 773 52 12

info@bilimoto.com

P.tesi - C.tesi: 08:30 – 19:00

P.tesi - C.tesi: 08:30 – 19:00
Randevunuzu Planlayın +90 536 773 52 12
Batı Blv, 177. Cadde, No:28/44 Yenimahalle, Ankara

Audi A3 Fren Balatası Fiyatları Neye Göre Değişir?

fren balatası araba parçaları

Audi A3 Fren Balatası Fiyatları Neye Göre Değişir?

Audi A3 fren balatası fiyatları, taktıracağınız balatanın markasına ve fren balatasının modeline göre değişiklik gösterir. Her araca ayrı fren balatası takılması gerektiğinden dolayı, oto servis firmaları aracınıza uygun fiyatı belirler.

Fren Balatasının Ömrü Ne Kadardır?

Fren balatasının ömrünü belirleyen birçok değişken vardır. Bu değişkeler;
  • Fren balatasının yapısı
  • Fren balatasının yumuşaklığı veya sertliği
  • Ne sıklıkla fren yaptığınız ve aracı kullanma şekliniz
  • Fren balatasının markası
Bu değişkenlere bağlı olarak genellikle ortalama 20.000 km ile 40.000 km arasında fren balatasının ömrü vardır.

Fren Balatası Ne İşe Yarar?

Fren balatası, araç içerisinde sizin güvenliğinizi sağlayan en önemli materyallerden biridir. Aracınızı yavaşlatmanızı ve hızlanmanızı, gerektiğinde durmanızı sağlayan önemli bir görevi üstlenir. Alacağınız sağlam bir fren balatası ile bu görevi rahat ve güvenli bir şekilde yerine getirebilirsiniz. Fren balatası, fren ve sürtünme arasındaki kinetik enerjiyi dönüştürerek çalışır. Aracınızdaki fren istediğiniz zaman hızı ayarlayabilmenizi ve gerektiğinde durmanızı sağlar. Bu sebeple fren balataları kinetik enerjiyi termal enerjiye dönüştürür.

Fren Balatasının Bittiğini Nasıl Anlarsınız?

İlk olarak fren balatasının bittiğini bakarak anlayabilirsiniz. Fren balatası, jantlarınızın arasından görünür. Eğer kalınlığı serçe parmağınızın kalınlığının yarısına kadar gelmişse fren balatanız bitmiştir. Aynı zamanda eğer fren pedalınız eskisi kadar hızlı aktif olmuyorsa, bu da fren balatanızın bittiğinin göstergesidir. Fren pedalına bastığınız zaman çizik veya sürtünme sesi geliyor mu? Fren balatanız bitmiş demektir. Öyle ki bu durumda acil bir şekilde fren balatanızı değiştirmeniz gerekir. Fren balatanızın bittiğini anlamanın bir diğer yolu aracınızda el freni ışığının sürekli yanıp sönmesidir. Bazı araçlarda balata ikaz fişi vardır. Bu balata ikaz fişi balatanız bittiği zaman ekranda yazılı uyarıyı gösterir. fren balatası tamir eden oto tamir

Fren Balatanız Biterse Ne Olur?

Fren balatanız bittiği zaman eğer değiştirmezseniz ilerleyen süreçlerde güvenlik açısından sorun yaşayabilirsiniz. Bu sebeple aracınıza en uygun fren balatasının hangisi olduğunu öğrenmeniz ve bir an önce satın almanız gerekir. Fren balatanız bittiğinde yalnızca metal yüzey kalır. Her fren yaptığınızda metal yüzey diskin üzerinde sürtünür. Bu sebeple disk zarar görür. Fren balatanız bittiğinde aracınızın fren tutma oranı yaklaşık %80 kadar düşer. Bu durumda 30 km hızı aşmamanız gerekir. Bu sebeple bir an önce oto servise gitmelisiniz. Aksi takdirde bu durum size hem maddi hem de güvenlik açısından daha büyük zarar verebilir.

Fren Balatası Çeşitleri Nelerdir?

Aracın modeline uygun farklı 3 çeşit fren balatası vardır. Bunlar standart tip fren diski, delikli tip fren diski ve oluklu tip fren diskidir.

Delikli Tip Fren Diski

Yapısal olarak yüzeyinde deliklerin bulunduğu fren balatasıdır. En önemli görevi sürtünmenin etkisiyle oluşan ısıyı azaltmasıdır.

Standart Tip Fren Diski

Günümüzde en çok kullanılan fren disklerinden biridir çünkü neredeyse her araç tipine uygundur. Diğer fren disklerine oranla daha düşük maliyetlidir.

Oluklu Tip Fren Diski

Diskin üzerinde olukların bulunduğu modeldir. En önemli görevi oluklar sayesinde suyun tahliyesini sağlamasıdır. Bunu yaparken ısıyı da biraz azaltır. Bu sayede daha kaliteli frenleme performansı elde edebilirsiniz.

Fren Balatası Değişimi Nasıl Yapılır?

Fren balatası değişim işlemi yapılırken ilk olarak aracınıza uygun fren balatası belirlenir. Bu işlemi bijon somunlarını sökme, kaliper düzeneğini ve eski fen balatalarını çıkarma ve değiştirme işlemleri takip eder. En sonunda ise fren kaliper düzeneği ayarlanır ve tekerler takılır. Son kontrollerden sonra fren balatanız güvenle yerleşmiş demektir. Fren balatası değişim işlemi yapmak kolay değildir. Bu sebeple kendiniz yapmaya kalkarsanız çok zaman kaybedebilirsiniz. İşi uzmanına bırakarak hızlı ve güvenli bir şekilde fren balatanızın değişmesini sağlayabilirsiniz. Eğer fren balatanızı zamanında değiştirmezseniz ilerleyen süreçlerde hem güvenlik açısından sorunlar yaşarsınız hem de daha yüksek maliyet ödemek durumunda kalırsınız. Bilimoto Ankara oto servisi, aracınız fren balatası değişimi işlemini alanında uzman kişilerle en doğru ve hızlı şekilde yapar. Audi A3 Fren Balatası Fiyatları Neye Göre Değişir? başlıklı yazımızdan memnun kaldıysanız, araba tamiri hakkında bilgi edinmek için diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz. Porsche, Audi, Volkswagen, Seat, Skoda markalı araçlarınızın balata kontrollerini ücretsiz kontrol etmek için servisimize bekliyoruz…
Ragipunal

Kategoriler

Arşiv

Ekim 2022
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31