fbpx
Loading

Batı Blv, 177. Cadde, No:28/44 Yenimahalle, Ankara

+90 536 773 52 12

info@bilimoto.com

P.tesi - C.tesi: 08:30 – 19:00

P.tesi - C.tesi: 08:30 – 19:00
Randevunuzu Planlayın +90 536 773 52 12
Batı Blv, 177. Cadde, No:28/44 Yenimahalle, Ankara

Manuel Şanzıman Yağı Değişimi Fiyatı

Manuel Şanzıman Yağı Değişimi Fiyatı

Manuel Şanzıman Yağı Değişimi Fiyatı

Manuel Şanzıman Yağı Değişimi Fiyatı

Manuel şanzıman yağı değişimi fiyatı belirli faktörlere göre belirlenir. Otomatik şanzımanlarda yağ değişimi genel olarak ihmal edilmiyor ancak manuel şanzımanlara ağırlık verildiği söylenemez. Ancak manuel şanzıman yağının değişmesini gerektiren bazı durumlar vardır. Örneğin yağ, özelliğini kaybettiğinde daha geç ısınmaya daha geç soğumaya başlayacaktır. Özellikle soğuk bir şehirde yaşıyorsanız ve eski yağ kullanıyorsanız, önce vites değiştirmek çok zor olabilir. Vites küçülttüğünüzde, bunu sıklıkla hissedersiniz. Azaltmak zordur, ancak keçe ve contaların sızıntısı nedeniyle şanzıman yağı azalabilir. Bu durumda dişliler daha az yağlanacak ve arıza riski artacaktır. Ayrıca yağı kalmayan ve çok ısınan şanzıman dişlisi bir süre sonra arıza yapar.

Manuel Şanzıman Yağı Nedir?

Şanzıman, motorun aldığı torku tekerleklere ileten aracın yapısıdır. Dönme gücünün aktarımında motordan alınan güç doğrudan tekerleklere iletilmez. Hızı sabit tutan, geri vitese geçerken aracı geri döndüren, torku ayarlayan, aracı sabit tutan, araç yüksek hızlarda çalışırken yakıt tasarrufu sağlayan sistemler bütünüdür. Şanzımanın araçtaki rolünü oynayabilmesi için sağlıklı bir şanzımana ihtiyacı vardır. Şanzıman yağı olmadan, şanzıman çalışırken dişliler birbirine sürtündüğü için sistem içindeki aşınma oranı yüksektir. Şanzıman yağı sayesinde dişlilerde oluşabilecek aşınmalar ortadan kalkar. Bu aşamada manuel şanzıman yağı değişimi fiyatı merak edilen bir konudur.

Manuel Şanzıman Yağı Nasıl Değiştirilir?

Günümüzde pek çok kişi araç satın alırken kullanım kolaylığı nedeniyle otomatik şanzımanları tercih etmektedir. Otomatik şanzımanların birçok çeşidi vardır ancak çalışma prensibi açısından en önemli nokta şanzıman yağıdır. Şanzıman yağı hem otomatik şanzımanlar hem de manuel şanzımanlar için gereklidir. İşlem için profesyonel yardım almanız önerilir. Bunun için ise manuel şanzıman yağı değişimi fiyatı hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Ancak kendiniz de yağı değiştirebilirsiniz. Bu açıdan değiştirme işlemine başlamadan önce geniş boyunlu ya da konteyner bölmeli 5 litrelik bir kova almanız gerekir. Süzülen yağı ekledikten sonra ise, arabanızın ne kadar yağ aldığını bilmeniz gerekir. Çünkü hem eksikliği hem de fazlası zararlıdır. Bunlara dikkat etmeniz durumunda ise yağı gerektiği şekilde değiştirebilirsiniz.

Ragipunal

Kategoriler

Arşiv

Ağustos 2022
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031