fbpx
Loading

Batı Blv, 177. Cadde, No:28/44 Yenimahalle, Ankara

+90 536 773 52 12

info@bilimoto.com

P.tesi - C.tesi: 08:30 – 19:00

P.tesi - C.tesi: 08:30 – 19:00
Randevunuzu Planlayın +90 536 773 52 12
Batı Blv, 177. Cadde, No:28/44 Yenimahalle, Ankara

Otomatik Şanzıman Arıza Fiyatları

Otomatik Şanzıman Arıza Fiyatları

Otomatik Şanzıman Arıza Fiyatları

Otomatik Şanzıman Arıza Fiyatları

Otomatik şanzıman arıza fiyatları, arızanın türüne göre değişir. Otomatik şanzımanlar, otomotiv teknolojisindeki gelişmelerden pazar payı alarak gelişmeye devam etmektedir. Örneğin eski araç modellerinin otomatik şanzımanında elektronik aksam yoktur. Bunun yerine mekanik bir beyni vardır. Motordan çıkarılan vakum hortumu şanzımanın mekanik beynine ulaşır. Vites artar veya azalır. Bazı yeni modellerde yarı elektronik, yarı mekanik beyinler bulunur. En son olarak, tüm süreç yalnızca elektron taşıma beyni tarafından gerçekleştirilir. Bu parçalarda ise çeşitli arızalar meydana gelebilir. Bunun sonucundaysa otomatik şanzıman arıza belirtileri ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Otomatik Şanzıman Arıza Belirtileri

Otomobillerde şanzımanlar zamanla bozulabilir. Ancak genellikle bir iletim sistemi arızası kullanıcı hatası olarak karşınıza çıkar. Şanzıman bir tür aktarma organıdır. Şanzıman dişlisi ve bilye sistemi çok önemlidir. Şanzıman dişlileri ve bilyalar zamanla aşınabilir. Bu aşınmayı geciktirmek için dişli yağı kullanılır. Dişli yağını doğru zamanda değiştirirseniz dişli ve bilyeyi çok daha uzun ömürlü kullanabilirsiniz. Şanzıman dişlisi ve bilyenin süresi bittiğinde değiştirilecektir. Ancak otomatik şanzıman arızaları oldukça fazladır. Senkron aşınması, şanzıman yağı sızıntıları, düzensiz vites geçişleri nedeniyle sarı ton hasarı, park halindeyken el freninin ilk çekilmesinden sonra vitesin boşa çıkması nedeniyle şanzıman hasarı nedeniyle arızalar meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda otomatik şanzıman arıza fiyatları hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir.

Otomatik Şanzıman Neden Bozulur?

Bir otomatik şanzımanın hizmet ömrü çeşitli nedenlerle sona erebilir. Elbette, bir arabanın her parçasının kendi ömrü vardır. İletim sisteminin arızalanması sizi maddi olarak yorabilir. Yanlış vites değiştirme veya yarım debriyajla vites değiştirme gibi kullanıcı hataları, şanzıman ve şanzıman bileşenlerinin kullanım ömrünü önemli ölçüde azaltacaktır. Aracın doğru kullanımı, sürücünün dikkati ve tecrübesinin sonucudur. Ayrıca engebeli yollarda araç kullanmak şanzıman ve şanzımanda önemli hasarlara neden olabilir. Şanzımanın zamanında bakımı önemlidir. Düşük kaliteli dişli yağı veya dişli yağı kullanırsanız, şanzıman dişlisi bozulur. Ayrıca ani frenleme ve hızlı vites değişimleri de vitesi yorar. Bu gibi durumlardan dolayı otomatik şanzıman arızaları meydana gelir. Şanzımanı tamir ettirmek için ise ilk olarak otomatik şanzıman arıza fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ragipunal

Kategoriler

Arşiv

Ağustos 2022
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031