fbpx
Loading

Batı Blv, 177. Cadde, No:28/44 Yenimahalle, Ankara

+90 536 773 52 12

info@bilimoto.com

P.tesi - C.tesi: 08:30 – 19:00

P.tesi - C.tesi: 08:30 – 19:00
Randevunuzu Planlayın +90 536 773 52 12
Batı Blv, 177. Cadde, No:28/44 Yenimahalle, Ankara

Otomatik Şanzıman Beyin Arızası Belirtileri

Otomatik Şanzıman Beyin Arızası Belirtileri

Otomatik Şanzıman Beyin Arızası Belirtileri

Otomatik Şanzıman Beyin Arızası Belirtileri

Otomatik şanzıman beyin arızası belirtileri çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Otomatik şanzımanlar, yakıtı daha verimli kullanmak için geliştirilmiştir. Otomatik şanzımanın bir beyni vardır. Bu beynin görevi sensörler yardımıyla araçtan bilgi almak ve bu bilgiyi şanzımanın davranışını belirlemek için kullanmaktır. Otomatik şanzımanın beyni arızalanırsa araç, arıza modunda çalışır. Bu modun adı, aracın modeline bağlı olarak ‘standart mod’ veya başka bir ad olabilir. Böyle bir durumda araç viteste kilitlenir ve aracın bazı özellikleri devre dışı bırakılır. Bu, otomatik şanzımanınızın bilgisayarı arızalanırsa veya ciddi bir sorun tespit ederse, araçtaki birinin vites kilidinden hemen anlayabileceği anlamına gelir.

Otomatik Şanzıman Beyni Neden Bozulur?

Otomatik şanzımanın beyni genellikle bir alüminyum blok ve bir solenoidden oluşur. Yağı blokta dağıtan bir labirent ve onları yönlendiren bir dizi valf var. Valf gövdesi anormal çalışırsa ve zamanla metal aksamların korozyonu nedeniyle boşluklar oluşursa, şanzımanın yüksek sıcaklıklarda çalışması ve şanzıman yağının zamanında değişmemesi nedeniyle şanzımanın çalışma yapısı değişir. Bu durumda otomatik şanzıman beyin arızası belirtileri kendini gösterir. Otomatik şanzıman beyninde bir sorun olması durumunda vites değiştirirken vuruntu, vites gecikmesi, vites yok, şanzıman koruması gibi çeşitli arıza belirtileri olacaktır. Şanzıman beyni arızası adı verilen bu arızalar doğru müdahale ile düzeltilmediği takdirde kısa süre içerisinde otomatik şanzıman arızaları meydana gelir. Otomatik şanzıman beyin fonksiyon bozukluğunun neden olduğu bu fonksiyon bozukluklarının bir kısmı, otomatik şanzıman arıza kodunda kendini gösterir.

Otomatik Şanzıman Beyni Tamiri

Otomobillerde kullanılan güç aktarım cihazı, dairesel hareket içeren mekanik bir sistemin hızını ve güç oranını kademeli olarak değiştiren bir güç aktarım cihazıdır. Şanzıman beyni, araç çıkışının hıza oranını belirlemenin çok önemli bir parçasıdır. Otomatik şanzıman beyin arızası belirtileri olması durumunda ise ilk olarak DSG şanzımanın onarımı için araç önce kaldırma platformuna kaldırılır. DSG şanzımana aracın altından erişilebilir. DSG’nin arkasındaki kablo ve kapağı çıkarılır. Bu sayede iletimin beyin kısmına ulaşılır. Ardından beyin kısmı araçtan çıkarılır. Şanzıman beyni, tamir edilmesi gereken parçaları tespit etmek için bir cihazdan geçirilir. Bundan sonra arızalı parçalar onarılır.

Ragipunal

Kategoriler

Arşiv

Ağustos 2022
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031