fbpx
Loading

Batı Blv, 177. Cadde, No:28/44 Yenimahalle, Ankara

+90 536 773 52 12

info@bilimoto.com

P.tesi - C.tesi: 08:30 – 19:00

P.tesi - C.tesi: 08:30 – 19:00
Randevunuzu Planlayın +90 536 773 52 12
Batı Blv, 177. Cadde, No:28/44 Yenimahalle, Ankara

Audi Mekatronik Arızası

Audi Mekatronik Arızası

Audi Mekatronik Arızası

Audi Mekatronik Arızası; Volkswagen araçlarında çift kavramalı DGS şanzımanı vardır. DGS, şoförler için rahat kullanım sağlasa da mekatronik arızası sıklıkla görülen durumlardan biridir. Mekatronik arızası, vites geçişlerinde sarsıntı, kavrama sırasında kayma gibi sorunları ortaya çıkarmaktadır.

Audi Mekatronik Arızası Nasıl Anlaşılır?

Audi mekatronik arızası, Audi TT, Audi A1 1.4A TFSI araçlarında daha sık görülen bir arızadır. Mekatronik arıza, arabanın şanzıman sisteminde meydana gelir. Şanzımanı devreye almanıza engel olan bir durumdur. Mekatronik arıza semptomları farklılık gösterse de genel olarak vitesle ilgili sorunlar ortaya çıkmaktadır.

  • Hidrolik ünitede bir arıza meydana geldiğinde araç hareket eder ancak arıza lambası yanar.
  • Gösterge ekranında vites kısmı yanıp sönerek arıza olduğunu gösterir.
  • Elektronik ünitede arıza meydana geldiğinde vites geçişlerinde sarsıntı, vites geçişi olmaması semptomları görülür.
  • PRNDS bölümünün yanıp sönmesi, vites göstergesinin yanıp sönmesi arıza olduğunu göstermektedir.
  • Kavrama sırasında kayma olabilir.
  • Hidrolik pompa kurcalama koruması aktif hatası, fonksiyon kaybı hatası, pompa koruması maksimum limite ulaştı hatası da mekatronik arızası sebebiyle ortaya çıkan semptomlardır.

DSG Şanzıman Arızası Belirtileri

DSG, Volkswagen araçlarında rahat kullanım sağlasa da sıklıkla arıza meydana gelmektedir. Audi mekatronik arızası, şanzımanda meydana gelen arızalardan dolayı farklı semptomların ortaya çıkmasına neden olur. DSG, hidrolik ünite ve elektronik üniteden oluşmaktadır. Ünitelerin arızalanması halinde ortaya çıkacak olan sonuçlar farklılık gösterebilir.

Şanzıman arızası genellikle vitese geçişlerden kendini göstermektedir. DSG şanzıman arızası, vites geçişlerinde titreme ve sarsıntı meydana getirir. Eğer elektronik ünite arızası varsa vites hiç geçmeyebilir. Bu durumda vites seyir halindeyken boşa çıkar. DSG arızası olduğunu arabada görülen hata uyarıları sayesinde de anlayabilirsiniz. Yetersiz basınç veya düşük basınç nedeniyle fonksiyon hatası mekatronik arızadan kaynaklanır.

DSG Mekatronik Arızası Neden Olur?

Audi mekatronik arızası, farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Dişli kırılması, şanzıman sisteminin tamamen bozulmasına neden olur. Trafikte sürekli dur-kalk olması, kavrama sorununu ortaya çıkarmaktadır. Yazılım arızası ve tasarım arızası da DSG arızası sebepleri arasındadır. DSG arızası, parça değişimi ile tamir edilebilir veya tamamen değişmesi gerekebilir. Bilim OTO adresinden orijinal yedek parça satın alabilirsiniz.

Porsche, Audi, Volkswagen, Seat, Skoda araçlarınızı ücretsiz kontrol ettirmek için servisimize bekliyoruz…

Nazım Mercan

Kategoriler

Arşiv

Mayıs 2024
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031