fbpx
Loading

Batı Blv, 177. Cadde, No:28/44 Yenimahalle, Ankara

+90 536 773 52 12

info@bilimoto.com

P.tesi - C.tesi: 08:30 – 19:00

P.tesi - C.tesi: 08:30 – 19:00
Randevunuzu Planlayın +90 536 773 52 12
Batı Blv, 177. Cadde, No:28/44 Yenimahalle, Ankara

Audi Yağ İkazı Yanıyor

Audi Yağ İkazı Yanıyor

Audi Yağ İkazı Yanıyor

Audi yağ ikazı yanıyor ise aracınızın kalbi tehlikede demektir. Aracın kalbini koruyan yağın azalması veya ömrünü tamamlaması durumunda genellikle gösterge panelindeki motor yağı lambası yanar. Motor yağ basıncı ile çalışan müşür motorun yağının eksilmesi durumunda algılayarak lambanın yanmasını sağlamaktadır. Ancak bazen müşürün arızalanması durumlarında da motor yağının az olmamasına rağmen ışığın yanmasına neden olabilmektedir. Araç yürür vaziyette iken ikaz lambanızı yanması durumunda aracınızı derhal stop ettirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde yağ basıncının düşmesi veya yağın eksilmesi durumunda motorun daha fazla çalışması rahatsızlıktan dolayı büyük arızalara neden olabilir.

Motor Isınınca Yağ Lambası Yanıp Sönüyor

Aracınızda yağ ikaz lambasının yanmasını birden fazla nedeni olabilmektedir. Genellikle seviyesinin düşmesiyle yağ ikaz ışığı yanmaktadır. Öyle bir durumda aracınızın yağ gösterge çubuğunu çıkartarak yan seviyesine bakabilmeniz mümkündür. Ancak yağın seviyesi haricinde de yağ pompasının arızalanması durumunda yan devir daim olmaması ve basıncının düşmesi gibi durumlar meydana gelebilmektedir. Böyle bir durumda da ya ikaz lambanız yanabilir. Bunun haricinde yine aracınızın yağ müşürü ya da gösterge panelindeki ışıklandırmada problem olabilir. Bir de aracınızın motor sıcaklığına göre de yağ lambasının yanması ve sonrasında sönmesi gibi durumlar ile karşılaşılması söz konusudur. Yağın soğuk durumda veya sıcak durumda akışkanlığı farklıdır. Motor sandığından yağ lambası sönüyorsa büyük bir olasılıkla ya komutanın arızalı demektir. Audi yağ ikazı yanıyor motor ısındığında yağ ikazı sönüyorsa yağın yapısında bir problemin olduğuna da işaret edebilmektedir.

Yağ Koyduğum Halde Yağ Lambası Yanıyor

Aracınızda ikaz lambası yanıyorsa ilk bakılacak şey yağın seviyesidir. Genellikle yağ seviyesi haricindeki arızaları kolaylıkla tespit edebilmek mümkün değildir. Yağ seviyesi haricindeki problemler genellikle tamirciler tarafından tespit edilerek çözüme kavuşturulur. Bu durumlar haricinde meydana gelecek problemlerde profesyonel destek almanız gerekmektedir. Kullandığınız yağın akışkanlığı soğuk motorda veya sıcak motorla farklılık göstermektedir. Bu nedenle yanlış numara yağı kullanılması motor yağ ışığının yanmasına sebep olabilmektedir. Doğru numara yağın kullanıldığından emin olmanız gerekmektedir. Audi yağ ikazı yanıyor şikayetiniz var ise yağ seviyesine bakmanız gerekmektedir. Burada bir problem yok ise filtre değişimi, yağ değişimi veya kompresör yağ devir daim sistemini elden geçirmeniz gerekmektedir. Bu gibi durumlarda kesinlikle aracınızı kullanmaktan kaçınmalısınız.

Ragipunal

Kategoriler

Arşiv

Ağustos 2022
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031