fbpx
Loading

Batı Blv, 177. Cadde, No:28/44 Yenimahalle, Ankara

+90 536 773 52 12

info@bilimoto.com

P.tesi - C.tesi: 08:30 – 19:00

P.tesi - C.tesi: 08:30 – 19:00
Randevunuzu Planlayın +90 536 773 52 12
Batı Blv, 177. Cadde, No:28/44 Yenimahalle, Ankara

Porsche Motor Arızası

Motor Arıza Lambası Söndürme

Porsche Motor Arızası

Porsche motor arızası Porsche kullanıcıları tarafından nadir rastlanılan bir durumdur. Aracın kullanım durumuna göre motor arızasını oluşması da söz konusudur. Kötü kullanım veya bakımlarının zamanında yaptırılmaması nedeniyle birçok farklı arıza oluşabilmektedir. Oluşan motor arızasının tespit edilebilmesi ve tamir edilebilmesi için profesyonel destek almak gerekmektedir. Motor arızası problemlerin de özellikle son dönemde arızanın türüne kadar kontrol panelinde görmek mümkündür. Aracınızın kontrol panelinde uyarı lambasının yanması endişeye sebep olabilir. Kontrol panelinize motor arıza göstergesinin yanması ile bireysel olarak bazı kontrolleri yapabilmeniz mümkündür. Öncelikle motor arıza lambasının hangi durumlarda yandığını bilmeniz gerekmektedir.

Motor Arıza Lambası Sarı Yanıyor

Aracınızda bulunan tankta gaz başlığınızın gevşek veya kırılmış olması yakıt basıncının düşmesine dolayısıyla aracın motor işleminde problem yaşanmasına neden olabilmektedir. Zararlı emisyonları arttıran bu durum nedeniyle motor ışığı yanabilir. Aracınızın kilometresinin yükselmesi ile beraber katalitik konvertör denilen emisyon sisteminde problemler meydana gelebilir. Zamanla bujiler ve motorun silindir sistemi ateşleme konusunda problemler yaşayabilir. Özellikle hatalı bujiler veya problemli buji telleri motorun teklemesine ve düşük performansla çalışmasına neden olabilir. Aracınızda kullanılan oksijen sensöründeki problemlerde aracınızın az veya çok yakıta maruz kalmasına neden olabilir. Çok az yakıt nedeniyle yine motorun arıza yapması söz konusudur. Fazla yakıt ise motoru zorlanmasına aşırı duman ve koku yayılmasına neden olmaktadır. Porsche motor arızası durumunda sarı ışık yanıyorsa bir an önce servise başvurmalısınız.

Motor Arıza Lambası Söndürme

Porsche markalı araçlar diğer araçlara göre çok daha teknolojik donanımlara sahiptir. Yeni birçok araçta da olduğu gibi Porsche araçlarda dijital kod tarayıcısı kullanarak yahut bilgisayar ile arıza tespiti yapılabilmektedir. Bu tarayıcı araca bağlanarak kontağı açık konuma getirmeniz gerekmektedir. Motor arıza kodlarını inceleyerek hata kodlarını bulmanız gerekmektedir. Cihaz üzerinden tespit ettiğiniz hataların tamamını silme düğmesi ile silebilir ve böylece Porsche motor arızası lambasını söndürebilirsiniz. Ancak elinizde gerekli ekipmanların olmaması durumunda eski usuller kullanılarak Porsche motor arıza lambasını söndürme işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bunun için aracınızın akü kablolarını sökerek 30 saniye boyunca kornaya basmalısınız. Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra akü kablolarını takarak arıza lambasını kontrol edebilirsiniz. Arıza lambasının yanmaya devam etmesi durumunda da derhal servise yahut tamircinize aracı götürmelisiniz.

Ragipunal

Kategoriler

Arşiv

Ağustos 2022
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031