fbpx
Loading

Batı Blv, 177. Cadde, No:28/44 Yenimahalle, Ankara

+90 536 773 52 12

info@bilimoto.com

P.tesi - C.tesi: 08:30 – 19:00

P.tesi - C.tesi: 08:30 – 19:00
Randevunuzu Planlayın +90 536 773 52 12
Batı Blv, 177. Cadde, No:28/44 Yenimahalle, Ankara

Porsche Soğutma Sistemi

Porsche Soğutma Sistemi

Porsche Soğutma Sistemi

Porsche soğutma sistemi büyük bir maliyet karşılığına aldığınız aracınızın motorunu koruyan bir sistemdir. Sistemin iyi çalışmaması aracın motorunun soğutulması ve devam eden süreçte hararet yapması gibi problemlere yol açmaktadır. Hararet yapan aracın daha fazla zorlanması rektefeden dolayı ciddi bir bakımın yapılmasına neden olmaktadır. Böyle bir bakım ise ciddi manada masraflı olabilmektedir. Aracınızın keyfini çıkarmak isterken bu sistemlerin kullanılmaması veya bu sistemin tam manasıyla çalışmaması istemediğiniz bir çok farklı sonucun ortaya çıkmasına da neden olabilmektedir. Böyle problemlerle karşılaşmamak için hava ile soğutma sistemlerinin ve su ile soğutma sistemlerini kontrol etmeniz gerekmektedir. Böylece motor parçalarının ve motor yağının aşırı ısınmasını önleyebilir, hem motorun verimini hem de aracınızın çalışma ömrünü uzatabilirsiniz.

Soğutma Suyu Uyarısı

Beğenerek bindiniz Porsche soğutma sistemi nedeniyle sizlere büyük masraflar açabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için belli aralıklarla aracınızın bakımlarını gerçekleştirmeniz ve su seviyesini kontrol etmeniz gerekmektedir. Özellikle aracınızdaki soğutma suyu uyarısı yani hararet uyarısı dikkate alınarak su takviyesi yapılmalıdır. Ancak aracınızın soğutma sistemine yalnızca su koymanız farklı problemlere yol açabilir. Bu nedenle aracınıza saf su yerine antifrizli su koymanız gerekmektedir. Soğutma suyunda herhangi bir problem veya eksilme yoksa farklı problemler aranması gerekmektedir. Özellikle şebeke suyu kullanımlarına radyatörlerde pas oluşumu ve buna bağlı olarak tıkanmalar meydana gelebilmektedir. Bu durumda soğutma sisteminizi istenilen performansı çalışmamasına neden olabilir.

Arabada Soğutma Sistemi Uyarısı

Aracın kalbini yani motorunu koruyan yağın aşırı ısınması onun fazla akışkan hale gelmesine neden olmaktadır. Fazla akışkan hale gelmiş olan yağ motoru aşınmalardan korumayacağı için büyük problemlere yol açabilir. Hararet ve benzeri problemlerin yaşanması ve bunun dikkate alınmaması aracınızın tamamen bakıma girmesine neden olabilir. Özellikle Porsche soğutma sistemi kontrolünü yaparak eksik olması durumunda mutlaka üzerine antifirizli su ilave etmelisiniz. Termostatınızın çalıştığından emin olmanız gerekmektedir. Aracınızın su pompasını detaylı olarak kontrol edilerek su devir daim edip etmediğini net olarak kontrol etmelisiniz. Soğutma suyunu motordaki su kanallarına pompalayamayan su pompası hararet eve masrafa yol açabilir. Vantilatör sistemi ise petekler arasında kuvvetli bir hava akımı meydana getirerek ısınmış suyun hızla soğutulmasına yardımcı olmaktadır. Vantilatör kayışının kopması veya vantilatörün çalışmaması suyun soğumamasına ve hararet göstergesinin yükselmesine neden olmaktadır. Müşür ise ölçülen sıcaklığa göre soğutma sistemini devreye almaktadır. Motor sıcaklığını algılamayan müşür soğutma sistemini devreye almaz ise motor ısısının hızla artması ve sonucunda da hararet kaçınılmazdır.

 

Ragipunal

Kategoriler

Arşiv

Ağustos 2022
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031